Lastentila on lasten oma paikka kirkossa
Seurakunnan lastentilan työryhmä aloitti toimintansa joulukuussa 2024. Tutustuimme aluksi toteutuksiin Suomen ja Ruotsin kirkoissa. Kartoitimme kyselyillä lasten ideoita ja seurakuntalaisten toiveita. Ehdotuksia tuli paljon ja toiveina oli muun muassa leluja, alttari, jossa voi leikkiä, papin ja piispan vaatteita lapsille ja lasten tuoleja ja pöytiä. Tilaan toivottiin piirustustarvikkeita, tyynyjä, liukumäkeä, säkkituoleja, akvaariota, poreallasta ja sisiliskoa. Toiveissa oli myös tarjoilupöytä mehulle ja kahvittelumahdollisuus jumalanpalveluksen jälkeen.
Ylöjärven kirkko on kulttuurihistoriallisesti arvokas ja suojeltu rakennus. Rakennustekniikan ammattilaiset ja mukaan kutsuttu arkkitehti Mikko Suominen ovat suunnitelleet muutostöiden teknistä puolta. Museovirastolta saatiin puoltava lausunto arkkitehdin esitykselle. Lastenohjaajat ovat toimineet lastentilan toiminnallisuuden asiantuntijoina. Tilasta tulee väljä ja muunneltava. Lapset voivat leikkiä lastenalttarilla ja tutustua kirkkomme toimituksiin. Kirkon pääaulan morsiushuoneeseen rakentuu puusepän työnä kahvinkeittotila. Tila toimii myös jatkossa morsiushuoneena.
Lastentilan rakentaminen on alkanut toukokuun alussa ja muutostöitä tehdään arkipäivisin pohjoissiivessä. Muutamia kirkonpenkkejä on siirretty säilytykseen Museoviraston ohjeiden mukaan. Sisätilamuutos jatkuu lämmitys- ja ilmastointiteknisillä muutoksilla ja puusepäntöillä.
Seurakunta tukee lapsen vanhempia kristillisessä kasvatuksessa. Lastentila on yksi tämän työn erittäin näkyvä ilmentymä. Kun Jeesus siunasi lapsia, hän sanoi opetuslapsilleen: ”Sallikaa lasten tulla minun luokseni, älkää estäkö heitä. Heidän kaltaistensa on Jumalan valtakunta.” (Mark 10:14).
Kirjoittaja on kirkkovaltuutettu ja kirkkoneuvoston jäsen sekä Lapset ja perheet -toimintaryhmän jäsen ja lastentilan työryhmän jäsen.